لیله الرغائب

سؤال:

امسال که روز اول ماه رجب، جمعه است. اعمال لیله الرغائب را باید در شب اولین جمعه که شب آخر جمادی‌الثانی است، انجام داد یا به هفته بعد موکول کرد؟


پاسخ:

۱. در این‌که امسال (۱۳۹۷ شمسی – ۱۴۴۰ قمری) ماه رجب در چه روزی آغاز می‌شود، اختلاف نظر وجود دارد. طبق آن‌چه در تقویم نوشته شده است، روز جمعه است، اما طبق بر مبنای مقارنه، پنج‌شنبه و طبق مبنای رؤیت با چشم غیر مسلح، در بسیاری از جاها، روز شنبه است. البته بر مبنای چشم مسلح، در بسیاری از مناطق، روز جمعه ابتدای ماه رجب است.

۲. روزه مستحبی در همه روز‌های سال به جز روز عید فطر و قربان، مستحب است و نماز مستحبی نیز پسندیده است و خواندن آیات قرآن و ادعیه و زیارات و همه اعمال نیک نیز همواره امری مستحب است و شب اول ماه رجب نیز از این ایام استثنا نیست، اما طبق آن‌چه حقیر بررسی کرده‌ام، اعمال موسوم به لیله الرغایب مستند معتبر شرعی ندارد و انجام آن با این عنوان بر مبنای حقیر مجاز نیست. البته اعمال مقلدین سایر مراجع إن شاء الله مأجور خواهد بود. و الامر الیکم.

۳. البته در این بین اعمال خاصی مانند استحباب زیاد روزه در همه روز‌های این ماه، به خصوص روزه اولین و آخرین روز ماه رجب و نیز روزه میانه ماه و همین‌طور روزه بیست و هفتم آن در روایات معتبر ما وارد شده است که انجام آن توصیه می‌شود.

01

 

سلسله مباحثات استاد ریاحی

کتاب‌خانه قرآن و حدیث مؤسسه

فهرست درختی سایت

باز کردن همه | بستن همه