دعای عهد

سؤال:

چند سالی است که صبح‌های در ماه رمضان پشت سر شما نماز می‌خوانم و می‌بینم که بعد از نماز دعای عهد می‌خوانید. در این دعا آمده که باید چهل صبح خوانده شود. آیا این چهل صبح حتما باید پشت سر هم باشد تا اگر قبل از قیام امام زمان مردیم، دوباره زنده شویم و در رکاب امام زمان باشیم؟

*********************************************************************

پاسخ:

توجه شما را به مطالب زیر جلب می‌کنم.

۱- در مقمه این روایت هیچ اشاره‌ای به سؤال مورد نظر شما نشده است، لذا نباید پشت سر هم بودن آن مورد نظر بوده باشد، اما طبیعتا اگر می‌خواهید مطمئن شوید، سعی کنید چهل صبح، پشت سر هم بخوانید.

۲- قرار نیست هر که این دعا یا هر دعای دیگری را خواند، حتما جزء یاوران امام زمانf باشد، بلکه این امر مانند سایر امور، به مسائل مختلفی بستگی دارد.

۳- قرار گرفتن در زمره افرادی که در این دنیا رجعت می‌کنند هم تابع شرایط مختلفی است و به صرف خواندن دعایی محقق نمی‌شود.

۴- اما مهم‌تر از همه آن‌که این دعا با این کیفیت را برای اولین بار محمد بن جعفر المشهدی معروف به ابن المشهدی که از علمای قرن هفتم است، در کتاب المزار خود از امام صادقj به صورت مرسل روایت کرده است. یعنی از اولین گزارش این دعا تا زمان امام صادق علیه‌السلام بیش از ۴۰۰ سال فاصله است و مرحوم ابن المشهدی هم منبع و سند خود به این دعا را ذکر نکرده است تا بتوان آن را بررسی نمود، لذا این انتساب این دعا به معصومj معتبر نیست که بخواهیم روی خواص آن، چه درباره رجعت باشد و چه یاری امام عصرf یا کسب هزار حسنه و محو هزار سیئه به ازای هر کلمه حساب خاصی باز کرد.

۵- در ضمن محدثین بزرگوار ما بعد از قرن هفتم، قاعدتا این دعا را به اعتماد و به واسطه ابن المشهدی نقل کرده‌اند، لذا کثرت این افراد، به واقع کثرت نقل نیست.

۶- ناگفته نماند که شبیه عبارات این دعا پیش از ابن المشهدی نیز سابقه دارد، اما هیچ کدام درباره موضوع این دعا نیست.

۷- و در نهایت آن‌که هر چند این دعا معتبر نیست و حتی احتمال ساختگی بودن آن قابل توجه است، اما حقیر از باب علاقه به مطالب آن و این‌که دوست دارم از یاران امام زمانمان باشم، به جای آن‌که عباراتی را از خودم بیان کنم، خواسته‌ام را در قالب عبارات این دعا که از غنای خوبی هم برخوردار است، بیان می‌کنم و خواندن آن را به توجه به همین مقدماتی که عرض کرد، به دیگران هم پیش‌نهاد می‌کنم.

01

سلسله مباحث استاد ریاحی

کتاب‌خانه احتجاج

یادداشت استاد ریاحی

فهرست درختی سایت

باز کردن همه | بستن همه